podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl
reklama

Rosja - wiza, ambasady, przepisy

Moskwa      Nowosybirsk      Kamczatka     
rosja
Rosja - podróże do RosjiRosja - mapa krajuRosja - spis artykułów i galeriiRosja - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeRosja - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaRosja - szczepienia, zdrowie, poradyRosja - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EURORosja - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCORosja - przewodniki, mapy, atlasy
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Rosji. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu!
Zobacz cenę wizy do Rosji, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz.
Wiza, przepisy wjazdowe
Obowiązują zasady wjazdu na podstawie wiz, określone w polsko-rosyjskiej umowie międzyrządowej o warunkach podróży obywateli obu państw, a od 1 czerwca 2007 r. obowiązuje Umowa między Wspólnotą Europejską a Rosją o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom UE i FR. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy, licząc od dnia, w którym ma się kończyć okres ważności wizy. Przy wjeździe do Rosji nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego ani określonych środków finansowych.

Zgodnie z decyzją władz Federacji Rosyjskiej, od 15 maja 2008 r. obywateli polskich obowiązują wizy także przy podróżach tranzytowych przez terytorium Rosji. O wizę tranzytową należy się ubiegać przed rozpoczęciem podróży. Obywatele udający się do Rosji oraz wracający z tego państwa samochodem lub pociągiem przez terytorium Białorusi, zobowiązani są uprzednio uzyskać białoruskie wizy tranzytowe.

Obywatele polscy, którzy mają zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony lub kartę stałego pobytu na terenie Rosji, na podstawie tychże zezwoleń lub kart oraz ważnego dokumentu tożsamości (paszportu) wjeżdżają, przebywają i wyjeżdżają z Rosji bez wiz.

Podczas przekraczania granicy Rosji (w przypadku podróży przez Białoruś – granicy białoruskiej) należy wypełnić tzw. kartę migracyjną. Stanowi ona podstawę do zameldowania w miejscu pobytu. W razie nieotrzymania karty należy się o nią upomnieć. Kartę trzeba zachować do czasu opuszczenia Rosji, bowiem organy graniczne żądają jej zwrotu przy wyjeździe.

Obywatele polscy, którzy w trakcie pobytu w Rosji utracili dokumenty stwierdzające tożsamość, mogą opuścić ten kraj na podstawie nowych dokumentów wydanych przez polski urząd konsularny, bez obowiązku uzyskania wiz wyjazdowych.

Przekroczenie okresu pobytu w Rosji wskazanego w wizie może być karane grzywną nakładaną w trybie administracyjnym oraz zakazem ponownego wjazdu i wiąże się z poważnymi trudnościami z opuszczeniem jej terytorium. Wymaga to uzyskania nowej wizy, o którą należy ubiegać się w organach Federalnej Służby Migracyjnej miejsca zameldowania (pobytu) lub – w wyjątkowej sytuacji – w punkcie konsularnym na lotnisku Szeremietiewo II (w przypadku wylotu z tego lotniska). W tym ostatnim przypadku uzyskanie wizy jest możliwe tylko wtedy, gdy przedłużenie pobytu nastąpiło nie więcej niż o 5 dni. Procedura uzyskania nowej wizy może trwać nawet do kilku dni od złożenia wniosku.


Zgodnie z rozporządzeniem Rządu Federacji Rosyjskiej nr 397 z dnia 07.05.2009 r. o zasadach przebywania na terytorium FR obcokrajowców i bezpaństwowców przybywających do Federacji Rosyjskiej w celach turystycznych na promach pasażerskich uczestnicy zorganizowanych grup turystycznych mogą znajdować się na terytorium FR 72 godziny bez wiz, pod warunkiem zamieszkania w miejscu wskazanym w programie turystycznym oraz figurowania na liście pasażerów promów.
Lista jest przedstawiana władzom portu przynajmniej 72 godziny przed zawinięciem do tego portu (dot. portów: Duży Port Sankt Petersburg, Władywostok, Wyborg, Kaliningrad, Korsakow, Noworossyjsk, Pasażerski Port Sankt Petersburg, Soczi).
Uczestnicy wycieczek mogą przebywać tylko w miejscach określonych w programie turystycznym


Informacje dla kierowców
Cudzoziemcy przebywający czasowo na terenie Rosji mogą posługiwać się zarówno krajowym, jak i międzynarodowym prawem jazdy. Oba rodzaje dokumentów są jednakowo uznawane. Polskie krajowe prawo jazdy nie wymaga dodatkowego tłumaczenia na język rosyjski. Zdarzające się przypadki żądania ze strony milicji drogowej posiadania takowego tłumaczenia nie mają podstaw prawnych i należy je zgłaszać polskiemu konsulowi. Zaleca się tankowanie pojazdów w markowych stacjach benzynowych i unikanie okazyjnego zakupu taniego paliwa z uwagi na jego złą jakość. Na prowincji mogą występować problemy z dostępem do wiarygodnego serwisu pojazdów lepszych marek. Stan większości dróg pozostawia wiele do życzenia. Piesi i kierowcy często nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. W Obwodzie Kaliningradzkim występują specyficzne ograniczenia szybkości: 40 km/godz. w terenie zabudowanym i 70 km/godz. w terenie nie zabudowanym.
Podróżowanie po kraju
Z wyjątkiem oznaczonych stref specjalnych poruszanie się po Rosji nie podlega ograniczeniom. Wykaz takich stref znaleźć można na stronie internetowej placówki: www.polandemb.ru. W Obwodzie Kaliningradzkim cudzoziemcy mają zakaz wjazdu do strefy przygranicznej, obejmującej obszar do 5 km od granicy (na Mierzei Kurońskiej – 2 km). W strefie przygranicznej cudzoziemiec może się poruszać jedynie drogami tranzytowymi wiodącymi w głąb Obwodu. Na wjazd i pobyt w strefie przygranicznej poza obszarem takich dróg należy uzyskać przepustkę w Zarządzie Granicznym FSB w Kaliningradzie, ul. Suworowa 14. W Obwodzie Kaliningradzkim surowo karane jest śmiecenie i zanieczyszczanie terenu (mandaty do równowartości 60 EUR, a w przypadku odmowy ich zapłacenia – unieważnienie wizy). Należy unikać wypraw w rejony konfliktów (dotyczy to zwłaszcza niektórych rejonów północnego Kaukazu, gdzie utrzymuje się zagrożenie życia i zdrowia).
Przepisy celne
W ruchu lądowym między RP a Rosją kontrola graniczna i celna odbywa się na granicy polsko-białoruskiej. Wyjątek stanowią samochody ciężarowe, które podlegają oddzielnej kontroli celnej na granicy białorusko-rosyjskiej. Ograniczenia celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Przy czasowym wwozie do Rosji środka transportu na okres do 2 miesięcy, odprawy celnej należy dokonać w granicznym urzędzie celnym. Od osób udających się do Rosji przez Białoruś samochodem osobowym nie będącym ich własnością wymagane jest wpłacenie do kasy białoruskiego urzędu celnego kwoty gwarancyjnej w wysokości od 500 do 1000 USD. Wracając do Polski, kaucję można odebrać w urzędzie, który ją pobrał, w godzinach jego urzędowania. Warunkiem posługiwania się takim samochodem jest notarialnie potwierdzone pełnomocnictwo od właściciela pojazdu przetłumaczone na język rosyjski. W Obwodzie Kaliningradzkim wwóz i wywóz środka transportu powinien odbywać się przez to samo przejście graniczne.

Przy wjeździe do Rosji należy deklarować przewożone pieniądze oraz wartościowe przedmioty (biżuteria, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, kamery itp.) oraz dopilnować, aby celnik podpisał, ostemplował i zwrócił deklarację celną. Obowiązują ograniczenia wagowe i kosztowe wwożonego bagażu: jego waga nie może przekroczyć 35 kg, a wartość 65 tys. rubli (ok. 6 tys. zł). W przypadku ich przekroczenia należy wnieść opłatę celną – 4 EUR za każdy dodatkowy kilogram bagażu. Wywóz waluty z Rosji w kwocie do 3 tys. USD możliwy jest bez deklarowania; kwoty od 3 do 10 tys. USD należy wpisać do deklaracji. W przypadku wywozu kwoty wyższej niż 10 tys. USD należy ją zadeklarować oraz okazać zezwolenie na wywóz wydane przez bank. Aby uniknąć ewentualnych problemów, zaleca się deklarowanie przy wwozie kwot powyżej 1 tys. USD.

Bez opłat celnych można wywozić: wyroby alkoholowe – 2 l, papierosy – 200 szt., cygara – 50 szt., kawior – 250 g. Wywóz ryb jesiotrowatych oraz ich przetworów jest zabroniony.

Wywóz dzieł sztuki (przedmiotów muzealnych) możliwy jest jedynie za okazaniem zezwolenia Ministerstwa Kultury Rosji. Mimo iż za wymagające zezwolenia uznaje się przedmioty wytworzone co najmniej przed 50 laty, celnicy często stosują poszerzoną interpretację tego przepisu. Podczas wywozu przedmioty te należy obowiązkowo wpisać do deklaracji celnej. W przypadku wyjazdu z Rosji pociągiem przez Białoruś deklaracji należy dokonać w punkcie celnym na Dworcu Białoruskim w Moskwie.
Bezpieczeństwo
Występuje zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże, napady rabunkowe, włamania, oszustwa i pobicia). Nie należy zachowywać się w sposób, który by sugerował, iż ma się przy sobie większą sumę pieniędzy, zwłaszcza w takich miejscach jak hotele, restauracje, stacje benzynowe itp. Należy unikać przygodnych znajomości, wdawania się w podejrzane interesy, zabierania przypadkowych pasażerów; lepiej też nie korzystać z zaproszeń do prywatnych mieszkań nieznanych bliżej osób, a także z poczęstunku alkoholem. Większe sumy pieniędzy, bilety, dokumenty i kosztowności radzimy przechowywać w skrytkach hotelowych. Najlepiej mieć przy sobie jedynie niezbędne kwoty oraz w miarę możliwości korzystać z kart kredytowych. Radzimy też unikać samotnych spacerów i podróżowania samochodem nocą, a także zatrzymywania się poza parkingami i oznaczonymi miejscami postojowymi.


Przydatne informacje
• Pieniądze można wymieniać bez ograniczeń w bankach i kantorach; w niektórych z nich żąda się okazania paszportu. Należy wystrzegać się wymiany poza kantorami i bankami mimo lepszego kursu, gdyż można otrzymać fałszywe banknoty. Przy wymianie należy sprawdzać wysokość pobieranej sumy, bowiem można otrzymać mniejszą kwotę niż wynika to z deklarowanego kursu waluty. Bankomaty przyjmują karty płatnicze światowych sieci. Posługiwanie się kartami kredytowymi w sklepach ograniczone jest do większych sieci handlowych w głównych miastach. Banki pośredniczą w transferze pieniędzy z zagranicy dla osób prywatnych.

• Wszelkich opłat skarbowych oraz zapłaty grzywien i mandatów należy dokonywać w banku lub na poczcie. Próba wręczenia gotówki funkcjonariuszowi może zostać zakwalifikowana jako zamiar korupcyjny.

• Należy wystrzegać się zakupu alkoholu w kioskach i przydrożnych straganach ze względu na ryzyko zatrucia. Trzeba zwracać uwagę na termin przydatności do spożycia nabywanych artykułów spożywczych.

• W Rosji w dużej części placówek kulturalnych (muzea, teatry, galerie sztuki) obowiązuje zróżnicowanie cen dla obywateli rosyjskich i cudzoziemców.

• W Sankt Petersburgu działa Miejskie Centrum Turystyczno-Informacyjne – tel. (007 812) 982 82 53, oferujące m.in. rezerwację miejsc w hotelach, restauracjach i teatrach oraz porady prawne.

- Osoby podróżujące przez Rosję do Chin powinny mieć świadomość, iż w konsulatach ChRL na terenie tego kraju (w tym w Irkucku) nie ma możliwości uzyskania chińskich wiz).
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Moskwie
ul. Klimaszkina, 123557 Moskwa
tel.: (00-7495) 231 15 00
fax: (00-7495) 231 15 15
e-mail: pol.amb@g23.relcom.ru
www.moskwa.polemb.net

Wydział Konsularny
tel.: (00-7-495) 231 15 50, 231 15 51
fax: (00-7495) 231 15 55;
e-mail: consulate@polandemb.ru

Konsulat Generalny RP w Sankt Petersburgu
ul. 5-ta Sowietskaja 12, 191036 Sankt Petersburg
tel.: (00-7812) 336 31 40, 336 31 41;
fax: (00-7812) 274 43 18
e-mail: konsgenrp@peterlink.ru, konsulat@konsulatrp.ru
www.petersburgkg.polemb.net

Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie
Kasztanowaja Aleja 51, 236000 Kaliningrad
Adres do korepondencji: ul. Hozjusza 1, 14-500 Braniewo, skr. poczt. 20
tel.: (00-74012) 27 35 77, 95 04 19
fax: (00-74012) 95 54 36
e-mail: polkon@baltnet.ru
www.kaliningradkg.polemb.net

Wydział Ekonomiczny
Prospekt Mira 81/2, 236000 Kaliningrad
Adres do korespondencji: ul. Hozjusza 1, 14-500 Braniewo, skr. poczt. 20
tel.: (00-74012) 21 87 41
fax: (00-74012) 21 62 87
e-mail: postmaster@tpol.koenig.ru
www.polkon-kaliningrad.ru

Konsulat Generalny RP w Irkucku
ul. Suche-Batora 18, 664003 Irkuck
tel.: (00-73952) 28 80 10
fax: (00-73952) 28 80 12
e-mail: kgirkuck@sovintel.ru
www.irkuck.polemb.net
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Federacji Rosyjskiej
ul. Belwederska 49, 00-761 Warszawa
tel.: (0-22) 621 34 53, 621 55 75, 621 59 54
fax: (0-22) 625 30 16
e-mail: rusemb_poland@mail.ru
www.poland.mid.ru

Wydział Konsularny:
ul. Belwederska 25 C, 00-761 Warszawa
tel.: (0-22) 849 51 11
fax: (0-22) 849 40 85
e-mail: korfwaw@mail.ru
Przedstawicielstwo Handlowe:
ul. Belwederska 25, 00-761 Warszawa
tel.: (0-22) 849 58 17, 849 46 80
fax: (0-22) 849 04 63
e-mail: brhrosji@poczta.onet.pl,
rostorg@neostrada.pl